Festival-concurs de poezie în Parohia Dumitreştii Gălăţii

Arhiepiscopia Iașilor Iulie 16, 2018   Autor: Constantin Ciofu

Cel mai important eveniment cultural al anului din Parohia Dumitreştii Gălăţii, comuna Schitu Duca, Protopopiatul 3 Iaşi, judeţul Iaşi, s-a desfăşurat duminică, 15 iulie 2018, pentru cel de-al optulea an consecutiv. Întreaga comunitate s-a implicat într-un mod exemplar în organizarea Festivalului „Poezie în glas de copil“, îndrumaţi fiind de către preotul paroh Gabriel Merişescu, cel ce a iniţiat acest proiect. Cu emoţie şi nerăbdare, copiii din nouă parohii ale Eparhiei Iaşilor şi Eparhiei Huşilor, au urcat pe scena special amenajată şi recent cumpărată cu mari eforturi din partea comunităţii. Cu toţii s-au pregătit astfel încât să fie cei mai buni în faţa juriului. Fiecare secțiune (laică şi religioasă) a fost împărţită pe două categorii de vârstă: 5-10 ani și 11-18 ani. „Prin contribuţia enoriaşilor din parohie, am cumpărat o scenă mobilă, pe care o vom folosi şi la ediţiile viitoare. Am avut 24 de premii constând în cupe şi cărţi. Prin acest festival, am dorit să stimulăm imaginaţia copiilor şi să-i apropiem de poezie. În recitarea unei poezii sunt importante semnele de punctuaţie, pentru a transmite mesajul poetului”, a menţionat preotul paroh Gabriel Merişescu. Juriul a avut următoarea componenţă: părintele Mihail Roşu, protopop al Protopopiatului 3 Iaşi (preşedinte de onoare), profesoara Viorica Mâncă (preşedinta juriului), scriitorul Constantin Strachinaru, poeta Sofia Timofte, prof. univ. dr. Cristina Ghiciuc din cadrul Universităţii de Medicină şi Farmacie „Grigore T. Popa” din Iaşi, profesoara Loredana Bortaş, studenta Diana Nafureanu şi Doru Poputoaia, consilier al Parohiei Dumitreştii Gălăţii. Cu acest prilej, a fost susţinut un recital de către ansamblul folcloric al Parohiei Bâcu din comuna Ipatele, dirijat de preotul Marius Nica, urmat de Alexandra Parasca (fiică a satului şi câștigătoare a multe premii muzicale) şi de Paula Bortaş din Parohia Leţcani, Protopopiatul 3 Iaşi. „Am rămas impresionaţi de impactul pe care îl are acest eveniment, copiii aşteptând cu nerăbdare să participe la festival”, a mai adăugat părintele paroh Gabriel Merişescu. Marele Trofeu a fost câştigat de Bianca Sârbu din Parohia Dumitreştii Gălăţii, iar Trofeul Organizatorului a ajuns la tânărul Marius Bostan din Parohia Holm-Podu Iloaiei. Cei 52 de participanţi au primit 12 premii I, şase premii II, patru premii III şi multe premii speciale, fiind încurajaţi să-şi învingă timiditatea şi să se apropie mai mult de poezie.